How Much Does Celery Cost?

Fresh celery in your diet has endless benefits to your health in the form of promoting the bone’s health and fulfilling the nutrients demanded of your body. 

Celery is a low-calorie vegetable that consists of a huge amount of water along with loads of antioxidants and fibres. Each bite of celery sticks contains rich vitamins like K and minerals, which all are well known for bone metabolism and regulation of blood calcium levels. 

Finding and buying this nutritious rich, fresh celery has become more difficult than its cost. But, still, there is much of a gap between the pricing and cost of celery products due to the short supply of celery in the market. 

High demand for celery disturbs the market cost and causes the instability of the cost of celery. Many people are prescribed to add celery in their diet plan as a salad item but they wonder how much does celery cost?

That’s why, I build this guide on the cost of fresh celery, sticks/stalks, roots, and juice of celery. 

Let’s get started.

Before moving to the cost of celery, get a little touch on the nutritional value of celery and its benefits on human health. That might help you in thinking over the cost of celery.

Nutritional value/cost of celery

Celery in any form, fresh, sticks, roots, or juice, is fully packed with high nutrients and minerals. Being a low-calorie food, celery has a high value among salad items especially for promoting health. 

Celery consist of high amounts of:

  • Antioxidants
  • Fibers
  • Vitamin K
  • Minerals

All of these vitamins and minerals help a lot in promoting the bone’s health and metabolism activity. (source)

Vitamin K present in the celery helps a lot in the regulation of calcium levels. 

How much does celery cost?

Fresh celery costs around $1.5 to $ 2.0 per pound. The costs can vary due to fresh or stored celery forms. 

How much does organic celery cost?

Organic celery costs around 3$ per bunch. Organic celery has way more benefits in the form of high nutrition and minerals.

How much does celery root cost?

Celery roots cost almost 3$ to 6$ per bunch. The celery is totally organic and has rich nutrients.

How much does celery cost per pound?

Celery costs around 1.5$ to 2$ per pound. This cost is for the stalks of celery after removing the leaves.

How much does a bunch of celery cost?

A bunch of celery costs around 2.7$ to 3$ per bunch. The bunch of celery has leaves attached to the stalks of celery.

How many cups in a pound of celery?

A pound of celery is equal to the four cups of chopped celery. The chopped celery is oftenly used as the salad item. 

How much is a bunch of celery?

A bunch of celery composed of 8 to 9 medium ribbed stalks that weighs around 1 pound. 

A single medium rib of celery stalk weighs around 1.75 to 2 ounces that equals 49.6 to 56.7 grams.

Celery Cost

How is celery consumed?

In addition to the versatile health benefits, celery has versatility in consumption too. That’s why it is sometimes called a versatile veggie

Commonly its leaves are consumed through eating leaves in salad.

Celery is eaten as raw or can be cooked, which would, of course, add the smoothies and taste to the celery. 

Celery is consumed in the form of:

  • Stir-fries
  • Soups
  • Juices
  • Raw 
  • Leaves
  • Cooked
  • Steamed/baked

The celery stalks can be enjoyed as crisp or can be chopped to make their place in the fresh salad with romaine lettuce, cherry tomatoes, carrots, and croutons. 

Celery has a delicious taste when stuffed with peanut butter and dried fruits like raisins. 

No matter, in which form you consumed, celery showed unbelievable benefits to health.

Resources

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/health-benefits-of-celery

Subscribe To The Lawn Care Guides Newsletter

Don't worry, we don't spam

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Lawn Care Guides
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0